<<Atgal

Į pradžią

Pirmyn>>

XIII skyrius. Naujasis Magdeburgo termometras

Yra didžiulis tuščiaviduris varinis rutulys A, tokio didumo, kokio yra tas, kurį I-os knygos I-os dalies įvairiose vietose pavadinau ištuštinamuoju puodu. BC yra varinis colio platumo vamzdis, nuo rutulio einantis žemyn beveik septynias uolektis. Šalia jo yra kitas plonesnis varinis vamzdis, toliau, prie D, su juo sujungtas. Į šį vamzdį, atsižvelgiant į jo platumą, įpilamas tam tikras kiekis brendžio arba vyno spirito. Į brendį įleidžiamas vamzdelis, padarytas iš ploniausios žalvarinės plokštelės, iš visų pusių uždaras ir apsaugotas, kad nepatektų skystis, viduje turintis tiek švininių rutuliukų, prieš uždarant įmestų, kad būtų vienodo svorio su skysčio mase, ir kad jo viršus ir skysčio paviršius būtų viename lygyje. Prie šio vamzdelio arba pasvaro yra pririštas vaškuotas siūlas, kuris, iš vamzdžio ED išeidamas, pereina per skridinį F ir turi prie kito galo pririštą iš plonos žalvario plokštelės padarytą statulėlę G, vaizduojančią nuogą vaikiuką, ištiesusį rankas ir kojas. Abi rankos ištiestos link vamzdžio tarsi rodyklė. Du minėti vamzdžiai BC ir DE yra apsiausti kitu trikampės prizmės formos vamzdžiu, padarytu iš skardos, kad minėti du vamzdžiai nebūtų matomi ir žiūrintiems būtų kaip meno kūrinys. Šio trikampio vamzdžio paviršiuje yra judanti aukštyn ir žemyn minėta statulėlė, ir ištiestomis rankomis rodanti jos judėjimo kelyje pažymėtus šilumos ir šalčio laipsnius.

Rutulys A turi prie šono ventilį arba vožtuvą H, kurį autorius vadina rutulio bamba. Per jį ištuštinamojo puodo pagalba ar kito įrankio, paprastai naudojamo ištuštinimui, turi būti ištraukiama tiek oro iš rutulio, kol statulėlė atsidurs tinkamoje laipsnių linijos vietoje. Kas nežino tinkamos vietos, orą teištraukia tuo metu, kai užeina šarmotos ir šaltos naktys. Nes tokiu laiku statulėlė turi sustoti ties viduriu pažymėtų išoriniame vamzdyje laipsnių. Taigi šiuo nuosaikaus šalčio metu tiek oro reikia ištraukti, kad statulėlė prie minėtos vietos nueitų. Praktika geriau visko pamokys.

Šį rutulį Magdeburgo eksperimentų autorius, kaip sakiau, laiko visus metus pakabintą po atviru dangumi prie namo sienos, kur saulė niekada nepasiekia. Nudažytas žydra spalva ir išmargintas auksinėmis žvaigždėmis, su šiuo užrašu: AMŽINAI JUDANTIS.

<<Atgal

Į pradžią

Pirmyn>>

 

© KTU biblioteka, 2014